poniedziałek, 24 lutego 2014

Rodzaje wiązanek ślubnych. Wiązanka biedermeier. Cz I

Już dawno próbowano dokonać podziału na typy wiązanek ślubnych, wyodrębniając wiązanki okrągłe i spływające. Z czasem pojawiły się formy, których nie dało się dołączyć do żadnej z tych grup, a wśród nich berła, mufki, wachlarze, dzidy, kulki czy szarfy.
Wiązanka okrągła:
wiązanka biedermeier to najczęściej spotykany typ wiązanki ślubnej, który narodził się na przełomie XIX i XX wieku i niewiele zmienił się do dnia dzisiejszego. W połowie XIX wieku zapanował styl życia, którego nazwa pochodzi od słowa bieder, co oznacza zacność, prawość i poczciwość. Aranżacje, które powstawały w owym czasie, cechowały się zamiłowaniem do prostoty oraz pewnej mieszczańskiej dekoracyjności, specyficznej dla tego stylu: koronek, falbanek, ozdobnych tkanin oraz bibelotów upiększających wnętrza.
Klasyczna wiązanka biedermeierowska to bukiet zwarty, dość ciężki, złożony z niewielkich kwiatów lub kwiatostanów, w większości o symetrii promienistej. Kwiaty pozostawiano na własnych łodygach, układanych w ręku w taki sposób, aby ich główki tworzyły zwarte kopuły. Poszczególne rodzaje kwiatów stanowiły odrębne, chociaż ściśle do siebie przylegające, wyraźne okółki. W środku bukietu znajdował się jeden rozwinięty kwiat - goździk lub róża, wokół którego formowano okręgi, odcinające się od siebie formą i kolorem. Jego wykończeniem była kryza z białej, przymarszczonej koronki lub haftu angielskiego. Bukiet taki dobrze prezentował się w niewielkim szklanym naczyniu lub pękatym dzbanku.

źródło: A. Nizińska, ABC florystyki.

annewhitson.com

perfectweddingcollections.blogspot.com
marriagebouquets.com

perfectweddingcollections.blogspot.com

1 komentarz: