środa, 1 czerwca 2016

Ślub cywilny, wady i zalety.

Ślub cywilny to nic innego jak prawne usankcjonowanie związku małżeńskiego. Do 1998 roku ślub cywilny był obowiązkowy, jeśli chciało się wziąć później ślub kościelny. Od 1999 roku, ślub można wziąć konkordatowy (połączenie ślubu kościelnego z cywilnym). Na ślubie cywilnym nie składa się przysięgi, tylko oświadczenie.

brides.com
"Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe".

I takim o to sposobem, po potwierdzeniu przez urzędnika Waszych słów, po złożeniu przez Was i świadków podpisów, po upływie około 15 minut, zostajecie małżeństwem.

Plusy ślubu cywilnego.

Ślub cywilny z reguły jest tańszą formą, zawarcia związku małżeńskiego, niż ślub kościelny. Pary decydujące się na ślub cywilny często robią skromniejsze wesela, czasem organizują tylko obiad weselny.
Przyjęło się w Polsce, że ślub cywilny jest bardziej kameralny, zaproszonych gości jest mniej. Rzadziej też panna młoda na ślub cywilny w urzędzie ubiera długą sukienkę. Najczęściej jest to krótka sukienka, bez welonu. Zauważcie, że jeśli ślub cywilny jest w plenerze, to panny młode ubierają wtedy dłuższe sukienki.
Ślub cywilny możecie wziąć szybko, bo na 31 dni przed planowaną datą.
Jeśli urzędnik będzie chętny do współpracy, to można modyfikować słowa oświadczenia, czyli przysięgi.

USC w Tychach

Minusy ślubu cywilnego.
Sam Urząd Stanu Cywilnego. Bywa spoooorym minusem. Czasami w nim śmierdzi PRLem. Dywan w ciapki, odpadająca tapeta, krzesła na których strach usiąść...
Taśmowość ślubów. W najbardziej obleganych dniach, np. święta, zdarza się, że śluby są udzielane co 20 minut. Jedna para wchodzi, druga wychodzi, goście się przepychają, gubią...brak intymności i indywidualizmu.

Cieszy nas to, że sale ślubów w Urzędach Stanu Cywilnego są coraz ładniejsze.
Nasze top cztery Urzędów Stanu Cywilnego:
IV - Warszawski Ursynów
III - Nysa
II - Tychy
I - Kościerzyna.

Uwaga, uwaga, w Kościerzynie może jeszcze pachnieć farbą. Sala ślubów została oddana do użytku w lutym tego roku. A z Gdyni do Kościerzyny mamy tylko około 65 km, może kiedyś pojedziemy, zobaczymy i opowiemy Wam czy rzeczywiście jest taka piękna.

USC w Kościerzynie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz