poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Zaręczyłam się i co dalej?

Zaręczyłaś się. Na Twoim palcu błyszczy się wszystkimi kolorami tęczy piękny pierścionek. Ustalacie datę ślubu i nagle się okazuje, że ślub będzie za... dwa lata. Dlaczego taka odległa data? Statystyki mówią, że 10 lat temu wystarczyło około 11-12 miesięcy, aby przygotować ślub. Około 5 lat temu już półtorej roku, a dziś dwa lata. (Przeprowadziłam małą ankietę na Facebookowym forum. I wynikami się z Wami w dalszej części podzielę). Spowodowane jest to tym, że narzeczeni coraz częściej sami finansują ślub, więc czas na uzbieranie pieniędzy się wydłuża.

pinterest.com
Dla jednych zaręczyny oznaczają długoletnie "dalsze chodzenie ze sobą", ale już jako narzeczona i narzeczony. Dla innych na następny dzień już ustalona data ślubu, a za dwa dni wybrana sala. A są jeszcze tacy, którzy zaręczyny traktują jako obowiązek - bo ona jest w ciąży - takie zaręczyny uważamy za bzdurę i nie pochwalamy ich.
Ale od początku.
Zaręczyłaś się. Przez chwilę, przez kilka dni świat wkoło ciebie będzie wirować , a Ty sama będziesz się unosić kilka metrów nad ziemią. Poczekaj na spokojnie, za kilka dni ten stan minie i zaczniesz się zastanawiać czy to ten i czy dobrze robisz. To normalne, nie martw się tym. Kiedyś chodziłam do szkoły z dziewczyną, którą kilka dni wcześniej się zaręczyła, ale chciała zerwać zaręczyny, bo nie kochała wybranka. To jest właśnie te kilka dni na ochłonięcie. Pamiętaj, prawie przed każdą dziewczyną, klęczący mężczyzna z pierścionkiem spowoduje potok łez. Ale wiedz też, że zaręczasz się z chłopakiem, mężczyzną, a nie z pierścionkiem. To że będziesz miała na palce najpiękniejszy pierścionek na świecie, ale przy boku mężczyznę, którego nie kochasz, nie spowoduje, że będziesz szczęśliwa.

Co po zaręczynach i po opadnięciu emocji? Jeśli chcesz być z tym mężczyzną, to się ciesz, raduj i powoli ustalajcie szczegóły ślubu. Datę to podstawa, później wybierzcie miejsce, ilość gości itd. itd. do dnia ślubu.

A teraz wyniki ankiety:
687 osób odpowiedziało, że przygotowania trwały powyżej dwóch lat,
445 osób odpowiedziało, że przygotowania trwały od 13 do 18 mc,
256 osób odpowiedziało, że przygotowania trwały od 6 do 12 mc,
214 osób odpowiedziało, że przygotowania trwały od 18 do 24 mc,
66 osób odpowiedziało, że przygotowania trwały pół roku.

Patrząc na wyniki, widać, że przygotowania do ślubu się wydłużają. Ciekawa jestem tylko, czy za 10 lat ten okres się wydłuży jeszcze bardziej.

2 komentarze:

  1. Ja zorganizowałam swoje wesele po roku od dnia zaręczyn, jednak kosztowało mnie to wiele, wiele wysiłku:/ ..zatem, wg mnie te dwa lata są optymalne:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy wpis, terminy wydłużają się bo w większości trzeba czekać na salę, chociaż teraz też są terminy last minute i wesele można zorganizować raz dwa :)

    OdpowiedzUsuń