środa, 12 sierpnia 2015

Filmowe suknie ślubne. Kogel mogel.

Film "Kogel mogel", w zasadzie można powiedzieć zaczyna się ślubem.
Maturzystka Kasia, po egzaminach wstępnych na studia wraca do swojej rodzinnej wsi, na której czeka na nią już narzeczony, o którym nic nie wie. Nie chce wychodzić za mąż, ale dzwoniąc do dziekanatu dowiedziała się, błędnie, że nie przyjęto jej na studia. Oświadczyny przyjmuje. Przed dzień ślubu dostaje oficjalną informację, że jest studentką pierwszego roku pedagogiki. O świcie w dniu ślubu ucieka...
W sukience ślubnej i welonie, długim welonie, Kasia nam się pokazała.Jakie suknie ślubne królowały w latach 80?
Pierwsze co mi się nasuwa, to słowo "kicz". A dlaczego? Ponieważ suknie ślubne w latach 80 były wielkie, wszystko w niej było wielkie - rękawy, welon, do tego wielki bukiet, oraz wielka natapirowana fryzura. Suknie były zabudowane pod samą szyję. Materiał, którego używano do uszycia sukni to tiul, szyfon. Żeby podkreślić ilość falban i bufek (wypukłość na rękawie), wszywano żyłki, które po prostu sterczały.
Jak wyglądał ślub i wesele w latach 80?
Ślub cywilny odbywał się w Urzędzie Stanu Cywilnego w południe, po południu odbywał się ślub kościelny. Wesela odbywały się w szkole, remizie, w kasynach wojskowych, zdarzały się także wesela w domu. Przykładowo w trakcie stanu wojennego, wesele z wynajętej remizy trzeba było przenieść do domu, bo nie dostało się pozwolenia.
Co po za tym?
Do ślubu jechało się wynajętym, pożyczonym samochodem, często był to fiat 125. Na masce królowały lalki, ubrane jak para młoda. Panna młoda miała wiązankę z gerber bądź z goździków. Nowożeńcy dostawali w prezencie pościel, żelazka, odkurzacze. W latach 80 zaczęła królować kamera wideo. Pojawiły się pierwsze długometrażowe filmy z wesela. Po ślubie jechało się do studia fotograficznego i robiono sesję. Sala weselna udekorowana plastikowymi wstążkami i balonami.

mojecudownelata.pl

Czy w dzisiejszych czasach można zrobić ślub i wesele w stylu lat 80?
Można i można świetnie się przy tym bawić.
Poniżej kilka propozycji.

Mucha w neonowe mazajki.
http://www.liketotally80s.com

Stare kasety magnetofonowe użyte jako winietki.
pinterest.com


2 komentarze:

 1. Wszystkich zainteresowanych ślubami w minionej epoce zapraszam na wystawę "Zmagania z modą. Stroje ślubne w czasach PRL-u" w Muzeum Samorządowym Ziemi Strzyżowskiej w Strzyżowie, czynnej do 15 lipca 2016.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie :)

   Usuń