niedziela, 19 marca 2017

Ślubny savoir vivre gościa weselnego.

Dobre maniery obowiązują nie tylko przy stole. Dobre maniery obowiązują wszędzie, na każdym kroku, w sklepie, w pociągu, na basenie, także na weselu jak i przed nim. Savoir vivre obowiązuje nie tylko parę młodą, ale także gościa weselnego.
Czym jest savoir vivre? 

To w wielkim skrócie - dobre wychowanie, bon-ton, ogłada, znajomość obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych.

Co zrobić, aby być idealnym gościem na weselu?
Zacznijmy od tego, że gdy dostaniesz zaproszenie, od razu, natychmiast za nie podziękuj. W szczególności, jeśli zaproszenie otrzymałeś pocztą. Sam wiesz, nie raz coś wysyłałeś, bądź czekałeś na jakąś przesyłkę, która szła kilka... miesięcy. Poczta potrafi płatać figle. Dziękując za zaproszenie, informujesz narzeczonych, że zaproszenie dotarło. Nie musisz od razu mówić, czy będziesz na weselu, ale dobrze, by było, żebyś w przeciągu tygodnia, od otrzymanego listu, to uczynił.
Jeśli obrót spraw się trochę zmienił, a zaproszenie było dla dwóch osób, a niestety będzie mogła być tylko jedna, poinformuj o tym młodą parę. Niezwłocznie zawiadom także narzeczonych, gdy nie będziesz mógł być na weselu.

Jeśli na zaproszeniu są wypisane imiona dzieci, to znak, że możesz je zabrać z sobą. A co zrobić, jeśli dzieci nie zostały uwzględnione? Zadzwoń, napisz, aby się dowiedzieć, czy jest to wesele bez dzieci. Coraz więcej par organizuje takie wesela, więc się nie obrażaj, ani nie dąsaj. Wraz z Chłopem Cyklopem byliśmy kiedyś na weselu bez dzieci. Początkowo wiele par się burzyło o to, a później powiedzieli, że dla nich, to było najlepsze wesele na jakim byli, bo byli... bez dzieci.


Winietki. Coraz rzadziej spotyka się, aby na weselu ich nie było. Dla młodych jest to dość trudne zadanie, jak usadzić ciocię i wujka oraz bliższych i dalszych znajomych.Uszanuj ich zamysł i usiądź tam, gdzie zostało wskazane ci miejsce, przywitaj się z osobami, które siedzą obok ciebie, na przeciwko, przedstaw osobę z którą przyszedłeś. Możesz także zapytać się kim są dla młodych, skąd zna nowożeńców, opowiedz też skąd ty ich znasz, zjedz obiad, najczęściej po obiedzie panowie luzują krawaty, także wtedy, goście zmieniają swoje miejsca.

Nie zawracaj głowy ani pannie młodej, ani panu młodemu. Jeśli coś ci się nie podoba, zachowaj to dla siebie, nie komentuj, nie obrażaj innych, nie marudź, że jedzenie jest niedobre, że wódka jest za ciepła. Postaw się w roli Państwa Młodych, czy chciałbyś/chciałabyś słyszeć zewsząd narzekanie? Byłoby ci przykro, że zaprosiłeś taką marudną osobę. Jeśli coś się wydarzyło, nie mów tego młodym, nawet po czasie. Jako wegetarianka, miewam czasem problem z dostaniem obiadu, wystarczy zapytać się obsługi, czy coś wiedzą o posiłku wegetariańskim. Najczęściej wiedzą. Jeśli, nie, to ryż z warzywami zjem, poradzę sobie. I ty, także, wierzę w to, że sobie poradzisz.

I na koniec. Po udanej zabawie, która na pewno była, podziękuj. Wychodząc, żegnając się z młodym podziękuj, raz jeszcze pogratuluj.

Pamiętaj, słowo wesele oznacza także radość, wesołość, więc raduj się i wesel :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz