poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Ślub zbiorowy

Kiedyś, w czasach ślubu naszych dziadków i rodziców, można było spotkać się z tzw. ślubem zbiorowym, czyli nic innego, jak ślub więcej niż jednej pary.
A dlaczego to się zdarzało? Ponieważ kiedyś w domach było wiele dzieci i mogło się zdarzyć, że jedna córka brała ślub wiosną, druga zimą, więc po co dwa wesela, jak można zrobić jedno latem.
A w dzisiejszych czasach, spotyka się śluby zbiorowe?
Tak!!
wiadomosci.wp.pl
Oprócz bicia rekordów Guinessa, to śluby zbiorowe odbywają się w wielu krajach. Czasem jest to tradycja, która odbywa się od wielu lat, a czasem, hmm, dziwne wierzenia...

Korea Płd - w Seulu, w tym roku około 3500 par wzięło udział w ślubie zbiorowym. Młodzi, to wyznawcy sekty Moona, wielu z małżonków, poznało się dopiero na kilka dni przed ślubem.

pap.pl

Portugalia, Lizbona - ślub zawierany w katedrze w Lizbonie w dniu św. Antoniego (12 czerwca). Jeśli uda się parze zakwalifikować, to za ślub, za strój, oraz nawet za prezenty, płaci urząd miasta. Wysłuchać przysięgę od kilku par i wzruszyć się na każdej... Pół Lizbony staje na Waszą cześć i przez chwilę, z balkonu urzędu możecie poczuć się jak William i Kate. Tłumy wiwatują.
Jedyny minus, jak dla mnie, przy tym ślubie zbiorowym, że wesele, jest także zbiorowe.
Z chęcią, nawet z bardzo dużą chęcią, chciałabym zobaczyć to wydarzenie.
Wklejam filmik, możecie zobaczyć, jak to było w tym roku.


Serbia, Belgrad - śluby zbiorowe odbywają się od 1999 roku. Pary młode w towarzystwie orkiestry maszerują do budynku Rady Miasta, aby tam zawrzeć związek małżeński. Tak jak w Lizbonie, tak i w Belgradzie, to miasto sponsoruje uroczystość. Śluby te odbywają się w maju.
Poniżej filmik z 2014 roku.


Przygotowując dla Was ten post, natknęłam się jeszcze, że śluby zbiorowe, odbywają się w wielu różnych krajach - w Palestynie, w południowych Maroku, w Japonii czy w Egipcie.
Co o tym pomyśle sądzicie? Może byliście kiedyś na ślubie, gdzie dwie pary brały ślub?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz