czwartek, 21 lipca 2016

Welon mantilla - hiszpański welon

O czym mowa? Oczywiście o velo de mantilla bądź o velo de mantilla de novia.

To hiszpańskie welony, które szturmem podbijają polskie salony ślubne i rozkochują w sobie panny młode.
Mantilla to cięty z koła welon, którego brzegi są wykończone koronką i koniecznie musi okalać ramiona. Początkowo welon mantilla był używany w Andaluzji na południu Hiszpanii, teraz stały się modne w całym kraju. Pierwotnie robione ręcznie z nitki jedwabnej, teraz robione maszynowo.
Goście na weselu także mogą ubrać welon mantilla. Panny ubierają beżowy i krotki welon. Wdowy, mężatki i świadkowa ubierają czarny i również krótki welon.
Z ciekawostek, królowa Hiszpanii może ubrać białą mantillę, jeśli nie jest to jej ślub, na audiencję do ojca świętego, ponieważ jest katoliczką i jej mąż także jest katolikiem.
Panna młoda ubiera białą i długą mantillę.
Jak nosić welon mantilla?
Sposobów jest kilka. Najważniejsze o którym trzeba pamiętać, to, żeby welon mantilla okrywał ramiona.
Sposób pierwszy.
Na górnej części głowy, blisko czoła. Ten sposób jest sposobem tradycyjnym, który chyba podoba mi się. Piszę chyba, bo jednak sposób drugi i piąty najbardziej mi się podoba.

pinterest.com

Sposób drugi. Na czubku głowy. To sposób bardziej nowoczesny. Idealnie pasujący do długich włosów. Dla mnie osobiście, wygląda to najlepiej.


Sposób trzeci.
Trochę poniżej czubka głowy. Dla mnie osobiście, ten sposób noszenia welonu nie podoba się. Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że zaraz spadnie.

pinterest.com
Sposób czwarty. Nad, na i pod kokiem. To upięcie przypomina tradycyjny welon.
pinterest.com

Sposób piąty.
"Dwuczęściowy". Przednia część welonu zasłania twarz, sprawia wrażenie dwóch welonów. Kiedy podnieść welon? W momencie, kiedy tata "przekazuje"córkę, jeszcze, narzeczonemu. Bądź, po przysiędze, ale przed pocałunkiem, wtedy podnosi go pan młody. I ten sposób też do mnie przemawia.

etsy.com
Nie ważne, który sposób wybierzesz. Ważne, żebyś się dobrze czuła w dniu ślubu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz