środa, 16 marca 2016

Jak wybrać kościół?

Sprawa wydaje się oczywista, jeśli chodzi o wybór kościoła. A może to jednak nie jest takie oczywiste?
Sprawdźmy...

Tradycja nakazuje wziąć ślub w parafii panny młodej.
A co jeśli parafia panny młodej jest w remoncie i zaraz obok ołtarza stoi rusztowanie, bądź ołtarz jest przykryty niebieską plandeką? A co jeśli proboszcz życzy sobie "tyle co łaska, nie mniej niż tysiąc." (Uwierzcie, wiem, że jest taka parafia w Gdyni.) A co jeśli tego dnia są już zajęte wszystkie godziny? A co jeśli organista śpiewa źle, a nawet bardzo źle? A co jeśli proboszcz jest nieprzyjemny? A co jeśli jest z góry narzucona florystka?
Takich pytań może być mnóstwo, dlatego warto się nad nimi zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw.
Dobrze, stwierdziliście, że więcej odpowiedzi jest negatywnych. Co robić? Co robić? Nie załamywać się! Spróbujcie podejść do parafii pana młodego. Może u niego będzie więcej odpowiedzi pozytywnych? Jeśli i tutaj natraficie na problemy, to wiedzcie, że to nie są problemy.
Rozejrzyjcie się w okolicy w której mieszkacie, może jest kościół, który Was urzeka swoim wyglądem? (W taki sposób właśnie nasi znajomi wzięli ślub w zeszłym roku. Nie była to parafia żadnego z młodych, ale kościół był malutki, drewniany, pachniało drewnem i miało się wrażenie, że jest się w kaplicy)
W samej tylko Gdyni, na stronie Archidiecezji gdańskiej są 22 parafie rzymsko-katolickie, więc jest w czym wybierać.
Nie ograniczajcie się tylko do jednej parafii. Są kościoły budowane w różnych stylach, w różnym czasie i różnie wyglądają.


Kordian Górczyński*

Od jakiegoś czasu, wraz z Chłopem Cyklopem, postanowiliśmy "obejrzeć" wszystkie kościoły w Gdyni. Czyli raz na jakiś czas pójść w niedzielę na mszę nie do naszej parafii. Na chwilę obecną odwiedziliśmy dwa kościoły i przykładowo bardzo pozytywnie nas zaskoczył kościół po sąsiedzku, z nowoczesnym, otwartym ołtarzem i wiszącymi żarówkami na kablu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kościoła? Czy kościół nie jest za ciemny, bo mogą nie wyjść zdjęcia. Na ilość gości uczestniczących we mszy. Na atmosferę panującą, mówi się, że zakonnicy są bardziej przyjaźni. Czy obok kościoła jest parking (przy dużej liczbie gości może być to ważny punkt). Jak daleko kościół jest oddalony od sali weselnej. Gdzie można składać życzenia przy złej pogodzie. Czym wolno obsypać parę młodą po wyjściu z kościoła.

Pamiętajcie, że to jest Wasz dzień i możecie jeszcze mieć dwa wyjścia. Pierwsze coraz częściej spotykane, nie brać ślubu kościelnego. Drugie, jeśli macie zaprzyjaźnionego księdza, to może uda Wam się mieć ślub kościelny w plenerze? Nie potrzeba do tego żadnych pozwoleń. No można jedynie poinformować proboszcza na którym jest plener.

*Zdjęcie zaraz po ślubie zostały umieszczone na ślubclick, są z naszego ślubu. My niestety nie mamy naszych zdjęć... zostały przez przypadek wykasowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz