piątek, 30 października 2015

Pierścionek z szafirem

Szafirowe morze... jest piękne i gdzieś na pewno na świecie jest. Chciałabym się kiedyś w nim przejrzeć i zachwycić się kolorem.
Szafirki to piękne, drobne kwiatki idealne na ślub wczesno wiosenny.
Szafir - kamień, bardzo twardy minerał, dość rzadki, wykorzystywany w jubilerstwie. Szafir to moje marzenie.
Spotykane są także szafiry o innej barwie, tj.: biała, bezbarwna, jasnoróżowa, czerwony, pomarańczowoczerwony, purpurowy, fioletowy, fioletowoniebieski, zielony, jasnoniebieski, szary, brunatny, czarny.
Występuje na Sri Lance, w Kambodży, w Indiach, Australii, Tajlandia, Tanzania, USA, Rosja. W Polsce występuje na Dolnym Śląsku koło Karpacza białe i przezroczyste szafiry.
Wykorzystywany jest do produkcji... igieł do gramofonów, oraz m.in. do wyrobu drogiej biżuterii.

Najsłynniejszy szafir?

Pierścionek księżnej Diany i Kate, czyli jeden i ten sam. W 1981 roku, gdy książe Karol kupował pierścionek Dianie, był wart 28 000 funtów. W 2011 roku książe William podarował pierścionek z diamentami i szafirami, swojej ukochanej Kate i był wart 300 000 funtów (trzy razy więcej niż pierścionek zaręczynowy królowej Elżbiety). Szacuje się, że za dwadzieścia kilka lat pierścionek może być wart około miliona funtów. Wzór tego pierścionka jest najczęściej kopiowanym pierścionkiem zaręczynowym świata. Pierścionek ten to 18-karatowy szafir, otoczony 14 diamentami umieszczonymi w białym złocie i pochodził z kolekcji Gerrard Jewellers.


W 2010 roku, kiedy ogłoszono zaręczyny, świat oszalał na punkcie szafirów. Niestety cena wzrosła i wciąż jest wysoka. Marzył mi się szafir, ale Chłop Cyklop słuchał mnie na tyle dobrze, że zgadza się odcień kamienia :p jest niebieski, kiedyś napiszemy Wam o moim pierścionku zaręczynowym i o jego kamieniu.
Tak jak wspomniałam szafiry były i są bardzo drogie. Pomarzyć można, pooglądać także.
Dziś kilka propozycji pierścionków z szafirami.

Pierścionki z kolekcji Apart.Pierścionki z kolekcji Yes.Pierścionki z kolekcji W. Kruk
Chłop Cyklop: "Jeśli kiedyś znajdę na straganie, to Ci kupię pierścionek z szafirem. Wyjdzie, że jestem sknera"
Pańcia Ańcia: "Nie sknera, tylko z poczuciem humoru."


1 komentarz:

  1. Wszystkie ładne! Ja mam akurat z impressimo 519 z tanzanitem. Piękny kamień bo jaśniejszy od szafirów. Też jestem zdania, że pierścionek nie musi być z centralnym brylantem. Szafiry, szmaragdy, równie piękne kamienie. Rzecz gustu oczywiście.

    OdpowiedzUsuń