sobota, 6 grudnia 2014

Ślub w adwencie.

Obudziłam się dziś i pomyślałam: "o sobota, czas ślubów, ale chwila, jest adwent". No właśnie, jak to jest z tym adwentem? Ślubować sobie, weselić się??
Grudzień to czas magiczny, zdarza się, że pada śnieg (w tym roku jeszcze śniegu nie widziałam), który skrzypi pod butami. Jest biało, a panna młoda na tle śniegu wygląda przepięknie. Wymyśliliście sobie datę ślubu na początek grudnia, w trakcie adwentu. I co teraz?
Teraz jest to możliwe :)
W 1992 wraz z edycją Katechizmu Kościoła Katolickiego zostało zmienione V przykazań kościelnych. I tu mała ciekawostka z mojej strony. W 1993 roku przyjmowałam pierwszą komunię świętą i wbijano mi do głowy "stare" przykazania kościelne - "w czasie zakazanym zabaw hucznych nie urządzać." W roku 1999 przyjmowałam sakrament bierzmowania i znów wbijano mi do głowy, że -  "w czasie zakazanym zabaw hucznych nie urządzać." A nowe przykazania, które już obowiązywały od 7 lat zostały zapomniane...
Gdy chodziliśmy na nauki przed małżeńskie, to ksiądz wspomniał, że "teraz w adwencie można brać ślub". Ale nie wspomniał dlaczego, na jakiej zasadzie. Ja też nie drążyłam tego tematu, bo przecież mnie to nie dotyczyło.
Aż tu nagle, dziś 6 grudnia 2014, dowiedziałam się, że są nowe przykazania kościelne! 13 marca 2014 Konferencja Episkopatu Polski za uprzednią zgodą Stolicy Apostolskiej uchwaliła nowy tekst przykazań kościelnych. IV przykazanie brzmi - "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach." Adwent nie jest czasem postu, jest czasem pokuty i oczekiwania.
Czyli w adwencie można się bawić! Można ślubować sobie oraz można urządzić wesele.
Przejrzałam kilka forów ślubnych i zdarzały się pary, które w trakcie adwentu brały ślub.
A Wy? Zdecydowalibyście się na ślub w trakcie adwentu?balaxy.com


ruffledblog.com


weddinggalleryideas.com


weddingsdecors.net


www.marekd.com


www.weddingomania.com

1 komentarz:

  1. Adwent jest okresem pokutnym. Tak było zawsze w Kościele od wieków. Nie godzi się organizować żadnych zabaw, zwłaszcza ślubów.

    OdpowiedzUsuń