piątek, 5 grudnia 2014

Ślub i scrabble

Słyszeliście kiedyś o scrabble? Graliście kiedyś w tą grę?
Jakie są zasady gry w scrabble? W grę może zagrać od 2 do 4 osób. W dużym skrócie i po mojemu, to losuje się litery, układa się wyrazy i zbiera się punkty. Gra trochę jest podobna do krzyżówki. W scrabble dużą rolę odgrywa ortografia - wyraz z błędem nie bierze się pod uwagę -  oraz duży zasób słów. W sieci oraz w księgarniach można zakupić słownik Scrabblisty, żeby w każdej chwili można sprawdzić wyraz, który sprawia nam trudność.
W Polsce od 1993 odbywają się Mistrzostwa Polski.
A kiedy i kto wymyślił scrabble? Jak zwykle nieodzowna Wikipedia doniosła mi: "Gra w Scrabble została wynaleziona w 1931 przez, bezrobotnego w owym czasie, architekta Alfreda Moshera Buttsa z Rhinebeck w stanie Nowy Jork, który opatrzył swoje dzieło nazwą Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił obliczając częstotliwość ich występowania na okładce New York Timesa. Od tego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie (pomijając wydania gry w innych językach).Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą Lexiko, jako produkt spółki, specjalnie w tym celu utworzonej przez Buttsa wraz z emerytowanym urzędnikiem państwowym, Jamesem Brunotem. Wcześniej Butts próbował zainteresować swoją grą kilka najsłynniejszych wytwórni gier planszowych, jednak wszystkie odrzuciły ją jako zbyt nudną. Brunot produkował zestawy własnoręcznie (dwieście egzemplarzy tygodniowo) w swoim garażu w Danbury w Connecticut.W roku 1948 prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję pod nazwą Scrabble. Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do 1974, kiedy to wygasły jego prawa autorskie do gry, zarabiał 50 tys. dolarów rocznie.Do śmierci Buttsa w 1993 na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy."

Czy gracie czasem w planszówki? W Gdyni latem powstała kawiarnia, w której można pograć w różne gry i w dodatku możne zjeść dobre ciacho i napić się herbaty. Czy lubicie aż tak scrabble, żeby zrobić z nich motyw/temat przewodni Waszego ślubu i wesela?

agrownupinthemaking.blogspot.com


blog.twobrightlights.com


capclassique.wordpress.com


celebrationsdesigngroup.com


greenweddingshoes.com


greenweddingshoes.com


www.pinterest.com


scrabble.wonderhowto.com


uniqueandperfect.blogspot.com


wordgameworkbook.blogspot.com


www.a-brides-best-friend.com


www.blytheponytailparades.com


www.diyweddingsmag.com


www.onewed.com


www.theknot.com


www.theliterarygiftcompany.com


www.thelovelyfind.com


www.washingtonian.com


www.weddingomania.com


www.wowthankyou.co.uk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz