środa, 3 grudnia 2014

22 lata sms'a.

Dziś mija 22 lata od wysłania pierwszej wiadomości tekstowej: "Merry Christmas" tak brzmiał komunikat. Niektórzy za pomocą smsa oświadczają się, inni zrywają - oczywiście Wam nie życzę tego. Za pomocą smsa komunikujemy się wieloma osobami. Także z naszymi Ukochanymi :) Ja dziś z rana wysłałam swojemu mężowi miłe i ciepłe smsy :)
Pierwszy w historii tekst SMS-em został wysłany 3 grudnia 1992 r. z Wielkiej Brytanii. Neil Papworth, który wysłał ze swojego komputera wiadomość na telefon przenośny Orbitel 901 innego inżyniera Richarda Jarvisa. Wiadomość została przekazana za pomocą eksperymentalnej sieci GSM Vodafone, składał w nim życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia swoim kolegom.
Początkowo teksty wysyłane SMS-em miały służyć operatorom do informowania klientów o awariach sieci, zmianach w cenniku operatora i o temu podobnych sytuacjach. Nie istniała też technologia umożliwiająca przesyłanie tekstów SMS-em do innych sieci, nie przewidziano więc, że wiadomości tego typu mogą się stać powszechną formą komunikacji. Zmieniło się to jednak kiedy odkryto, że wiadomości tekstowe cieszą się niezwykłą popularnością wśród nastolatków. To właśnie ta grupa klientów skłoniła operatorów do uruchomienia nowej usługi.
Prace nad stworzeniem systemu przesyłania krótkich wiadomości tekstowych trwały jednak o wiele dłużej. Ojcem SMS-a nazywa się fińskiego urzędnika Matti Makkonena. Fin miał rzucić stosowny pomysł podczas jednej z konferencji dotyczących telekomunikacji w 1984 roku.
Jego wizja przesyłania za pomocą telefonów krótkich wiadomości tekstowych została podchwycona i przez następną dekadą była rozwijana przez szereg ośrodków badawczych w Europie. Od strony technicznej podwaliny pod SMS-y mieli podłożyć Niemcy i Francuzi, a dokładniej inżynierowie z Detusche Telekom i France Telecom.
Po wysłaniu pierwszego SMS-a w 1992 roku rozwój tej usługi początkowo był bardzo wolny. W 1995 roku przeciętny użytkownik sieci GSM wysyłał 0,4 wiadomości na miesiąc. Początkowo operatorzy mieli poważne problemy ze stworzeniem systemu dokładnego zliczania i pobierania opłat za SMS-y. Ich wysyłanie było też ograniczone do jednej sieci.
Według danych firmy Informa, w 2012 roku po raz pierwszy w historii wysłano mniej wiadomości tekstowych SMS, niż treści z wykorzystaniem komunikatorów internetowych. Dziennie wysyłano 19 miliardów wiadomości poprzez komunikatory internetowe, a smsów 17,6 miliarda. Sama jedna aplikacja-komunikator WhatsApp, z sklepu Google Play została ściągnięta prawie 1 mld razy.
Spadek zainteresowania smsami i analogiczny wzrost znaczenia komunikacji internetowej ma zgodnie z przewidywaniami rosnąć. Wynika to z faktu braku ograniczeń czy dodatkowych opłat w momencie znalezienia sieci (np. wifi) i smartfonu (szacunkowe straty operatorów w 2012 roku, z tego powodu to 23 miliardy dolarów).
źródło: Wikipedia, TVN24

blog.snapable.com


blog.snapable.com


jamiesondean.com


junebugweddings.com


somethingturquoise.com


www.gregjamesphoto.co.uk


www.gregjamesphoto.co.uk


www.pinterest.com


www.theexcitedbride.com


www.weddingbells.ca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz