środa, 25 czerwca 2014

Parasol

Parasol (wł. parasole — dosłownie „słońcochron”) — przedmiot chroniący przed deszczem, słońcem lub śniegiem. Składa się z dwóch części: rączki oraz usztywnionego kawałka materiału, najczęściej o kształcie wielokąta foremnego. Pierwsze parasole były używane w starożytnym Egipcie około czterech tysięcy lat temu. W Chinach ok. 400 r. n.e. parasole wykonywane były z natłuszczonego papieru. Parasol został spopularyzowany w Europie przez Greków.
Thomas Wright, angielski pisarz z XVII wieku, w swoich Domestic Manners of the English opisał gentlemana, któremu sługa podaje parasol. John Evelyn w swym pamiętniku opisał pod datą 22 czerwca 1664 roku kolekcję rzadkich towarów luksusowych pokazanych mu przez niejakiego Thompsona — wśród nich był chiński parasol.
Na początku XVIII wieku rozpoczęto produkcję chińskich parasoli we Francji i Anglii.
4 maja 1715 roku wymyślono we Francji składany parasol. W 1752 roku piszący z Paryża płk. (potem gen.) James Wolfe opisał ulicę pełną przechodniów używających parasoli do ochrony zarówno przed słońcem, jak i deszczem i zastanawiał się, dlaczego zwyczaj ten nie jest równie popularny w Anglii. Do końca XVIII wieku parasole noszono „odwrotnie”, tzn. stojąc opierano się o czubek, a nie o rączkę parasola.
źródło: Wikipedia
Parasol warto mieć w pogotowiu, pogoda w Polsce, w szczególności tej wiosny i początków lata, nie sprzyja. Czy zamówić na ten dzień szczególny parasol? Czy może wziąć z domu jakikolwiek? A może posłużyć się nim jako rekwizytem w trakcie sesji poślubnej? A może, tak jak wiele par za oceanem, zrobić z parasola motyw przewodni? I nawet można udekorować parasolami salę weselną :)

bellissimo-weddings.co.uk

blog.bridalspectacular.com

brookeallisonphoto.com

cpbride.com

flyawaybride.com

girlywedding.com

greenweddingshoes.com

geraldpope.com

mibodabonitablog.es

www.elizabethannedesigns.com

www.jasonnoffsingerphotography.net

www.kern-photo.com

www.thealternativebride.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza