środa, 3 lipca 2013

Ślubny dress code

Dziś panowie będą na tapecie :)
Mężczyzna do ślubu, powinien mieć ubrany odświętny strój. Czy  to będzie garnitur, smoking, frak, surdut to tylko od niego to zależy.
Dziś powiem kilka słów o marynarkach.

Marynarka dwurzędowa.Dwurzędówki pochodzą od fraka, są bardziej formalne od marynarek jednorzędowych. Częste w strojach wojskowych (szczególnie w marynarce wojennej) dodają mężczyźnie powagi, podkreślają jego status, często wybierane są przez koronowane głowy i członków rodzin królewskich. Dwurzędowe marynarki najlepiej podkreślają męską figurę, ale są bezlitosne dla jej niedoskonałości. Wyłogi frakowe tworzą na wysokości barków mocną poziomą linię wzmacniając je optycznie, co jest korzystne dla każdego mężczyzny. Z drugiej strony podwójna warstwa materiału na brzuchu dodaje centymetrów w obwodzie, a guziki na brzuchu układają się w mocne poziome linie dodatkowo poszerzając nas tam optycznie. Nie zaszkodzi to mężczyznom szczupłym i wysokim, ale co zrobić z niższymi i tęższymi? Jeśli korzystają z usług dobrego krawca może być dla nich ratunek. Zapięcie na górny guzik daje bardziej poprawny, elegancki wygląd. Na dolny- bardziej zrelaksowany, casual. Zapięcie marynarki na dolny guzik wydłuża wyłóg tworząc dodatkową pionową linię. A to daje iluzję szczupłej sylwetki. Pod marynarkę dwurzędową w żadnym razie nie zakłada się kamizelki.
źródło: macaronitomato.blogspot.com


Marynarka jednorzędowa

Klasyczny model z pojedynczym zapięciem ma 2 guziki, choć spotyka się również wersje z jednym lub trzema. Klapy różnią się kształtem i wielkością, kieszenie bywają kryte klapą, na piersi może znaleźć się kieszonka (brustasza), a w klapie butonierka, czyli otwór na kwiat. Marynarka powinna mieć rozcięcia – jedno lub dwa. Pojedyncze służy mężczyznom szczupłym, a podwójne jest polecane panom o niestandardowej sylwetce.Odpowiednio dobrana marynarka musi dobrze leżeć w ramionach, delikatnie je opinając i nie może marszczyć się na plecach. Rękawy mają lekko nachodzić na nasadę dłoni, a poły zakrywać pośladki. Prosty model to propozycja dla panów o mocnej, pełniejszej sylwetce, np. mających problem z brzuszkiem. Marynarka taliowana znacznie służy przede wszystkim szczupłym mężczyznom.
źródło: jego-styl.pl

 Można wyróżnić dwa podstawowe style marynarek. Styl europejski można rozpoznać po marynarce dopasowanej w talii (taliowanej). Styl amerykański jest bardziej swobodny, marynarka nie jest taliowana, przez co wydaje się być bardziej obszerna. Fason europejski wyszczupla i wysmukla sylwetkę, podkreśla jej kształt. Do tej marynarki powinno dobierać się szerokie krawaty. Marynarka amerykańska jest prosta, dzięki czemu ukrywa mankamenty figury, np. duży brzuch, bywa również krótsza niż europejska. Marynarki amerykańskie wykonane są ze sztruksu, zamszu, lnu, jest to strój nieoficjany. Zwrócić trzeba też uwagę na rozcięcie z tyłu. Najpopularniejsze są dwa rozcięcia po bokach (klapa) lub jedno, znajdujące się po środku. O ile klapa pasuje właściwie na każdy rodzaj sylwetki, o tyle jedno rozcięcie nie nadaje się dla tęższych panów. Część marynarek klasycznych nie posiada rozcięcia w ogóle.
fason amerykański

fason europejski1 komentarz: